Burgaren:
300 gram chorizokorv
300 gram nötfärs
1/2 tsk salt
1/2 krm svartpeppar
Real BBQ-sås:
1 gul lök
3 msk majsolja
3 msk tomatpuré
1 1/2 dl vatten
1 dl chilisås av ketchuptyp
3 msk vit balsamvinäger
1 dl muscovadosocker
2 msk worcestershiresås
1 tsk rökt paprikapulver
1/2 tsk chipotle chilipulver eller 1 tsk chipotle chilipaste
2 rutor mörk choklad 70 %
Potatismos:
2 gula lökar
Olja till stekning
1 tsk spiskummin
1/4 tsk malen koriander
700 gram sötpotatis
Majsolja till stekning
2 dl hönsbuljong på tärning
Tillbehör:
4 hamburgerbröd
4 ägg
Tabasco
Lökringar
Koriander
Nachochips
Grillade jalapeños:
3 msk olivolja
1 pressad vitlöksklyfta
12 jalapeno
Flingsalt
Börja med BBQ-såsen. Finhacka löken och fräs den i oljan utan att den tar färg, ca 3 minuter. Blanda i tomatpurén och fräs ca 1 minut. Blanda i vattnet och sjud ca 1 minut. Blanda i chilisås, vinäger, socker, worcestershiresås, paprikapulver och chipotlechili. Koka upp under omrörning. Lägg i chokladen och låt den smälta i såsen.
Grillad Jalapeno. Blanda olivoljan och vitlök. Låt stå ca 10 min. Pensla pepparfrukterna med oljan och grilla dem ca 3 minuter på varje sida, eller tills de är mjuka. Salta.
Potatismoset. Skala och hacka löken. Fräs löken i oljan ca 3 minuter. Blanda i kryddorna och fräs ca 2 minuter. Ta upp löken på en tallrik. Skala och skär potatisen i tärningar. Bryn dem i oljan ca 3 minuter. Häll på buljongen och koka potatisen mjuk under lock tills all vätska kokat in, ca 20 min. Mosa med gaffel. Blanda i löken och håll potatisen varm.
Burgarna. Klipp upp skinnet på korvarna och ta ut korvfärsen. Blanda ihop det med nötfärsen, salt och peppar. Dela blandfärsen till 4 lika delar och forma till biffar. Stek biffarna i oljan 3-4 minuter på varje sida eller tills de är klara. Pensla med BBQ-såsen och låt dem vila i pannan ca 3 minuter.
Dela och rosta eller grilla brödet och stek äggen under tiden.
Servera biffarna mellan bröd tillsammans med sötpotatismos och ägg, några droppar tabasco, lökringar, grillad jalapeno, koriander och nachos.
Viner vi tror du gillar
Fler recept
Lammytterfilé och couscoussallad med bl a bönor, pumpa och libanesisk vildgurka samt tahinisås
Idag drar middagen litet grand åt mellanösternhållet smakmässigt och det är något vi gillar mycket.…
Melindas fröknäcke med röda linser
Gott och ”relativt” hälsosamt fröknäcke som gör sig utmärkt som substitut till kex på ostbrickan.…
Skurna lövkakor
Skurna
Päronbiskvier
Päronbiskvier
Äppeldricka
Enkelt!!!
Pizzadeg
Pizzdeg
Veganska skrabbelucker
Veganska munk Halva receptet blir ca 8 st
Glutenfria Kolbullar
Glutenfria
Citrondrömmar
Mareld saftkokare, 8 liter
Värde 599 kr
Tävla här
Stäng