Klassisk Valpolicella Ripasso!
Ville di Antané Valpolicella Ripasso är ett klassiskt rödvin från den berömda Valpolicella-regionen. Detta vin är en perfekt kombination av druvorna Corvina, Corvinone och Rondinella, som ger en kryddig och mustig smak med inslag av mörka bär och kryddor.
Vinet går i toner av körsbär, salvia, mogna jordgubbar och pomerans. Tanninerna i vinet är välbalanserade och ger en mjuk och fyllig kropp, perfekt för att lyfta fram rätter med kraftiga smaker. Låt vinets smakrika karaktär sätta pricken över i:et på en middag med rött kött, lamm, vilt eller hårda ostar.
För att optimera smakupplevelsen, servera vinet vid en temperatur på 16-18 grader. Dekantera gärna vinet 30 minuter innan servering för att öppna upp aromerna och frigöra vinets fulla potential.
Ville di Antané Valpolicella Ripasso representerar det bästa av italiensk vintradition. Tillverkat av noggrant utvalda druvor från Valpolicella-regionen, är detta vin en hyllning till hantverket och passionen hos italienska vinmakare.
| Artikelnummer | 73528 |
|---|---|
| Pris | 129 kr |
| Storlek | 750 ml |
| Alkoholhalt | 13.5 % |
| Sockerhalt | 0.6 g/l |
| Årgång | 2020 |
| Druvor | corvina veronese, Corvinone, Rondinella |
| Importör | Iconic Wines |
Liknande dryck
Amicale Rosso Veneto
köp 99 kr
Amicale Rosso Veneto Box
köp 299 kr
Casteloro Vino Rosso Selezionato
köp 199 kr
Valpolicella Valpantena Antiche Terre Venete
köp 139 kr
Antiche Terre Venete Amarone della Valpolicella Riserva
köp 599 kr
Le Ville di Antanè Valpolicella Ripasso Superiore
köp 129 kr
Recept till drycken
Fiskgratäng med kräftstjärtar och tomatsås
Med det här receptet går det inte att misslyckas med fisken.
Knafeh med Mascarpone
Mellan Österns delikata bakverk gjord med marscapone
Kycklingklubba i ugn – Så lyckas du med perfekt tillagning
När du vill laga kycklingklubba i ugn är det viktigt att känna till rätt temperatur…
Varmrökt lax: De bästa tipsen och tillbehören för en lyxig måltid
Varmrökt lax är en favorit i många svenska hem. Den är läckert smakfull och kan…
Lammytterfilé och couscoussallad med bl a bönor, pumpa och libanesisk vildgurka samt tahinisås
Idag drar middagen litet grand åt mellanösternhållet smakmässigt och det är något vi gillar mycket.…
Melindas fröknäcke med röda linser
Gott och ”relativt” hälsosamt fröknäcke som gör sig utmärkt som substitut till kex på ostbrickan.…