Botten:
3 dl valnötter
1/2 dl linfrön
1/2 dl sesamfrön
7 dadlar
1/2 tsk kardemumma
1 nypa salt
1 msk kokosolja
1-2 msk vatten
Hallonlager:
1,5 dl cashewnötter
2 dl tinade/färska hallon
2 tsk honung
Mandelmassa:
1 dl skalad mandel
2 dadlar
1 tsk vanilj
1 tsk honung
Blåbärslager:
1 dl cashewnötter
2 dl tinade/färska blåbär
1,5 tsk honung
Chokladlager:
1dl kokosolja
2 krm kanel
2 tsk äkta vaniljpulver
1/2 dl kakao eller efter smak
1 nypa salt
5 tsk agave sirap
Cashewgrädde:
2 dl cashewnötter
1 päron
1-2 tsk vaniljpulver
Botten- Börja med att mixa ihop fröna och nötterna till mjöl. Tillsätt sedan resten av ingredienserna och mixa till en smet som håller ihop. Tryck ut smeten i en rund eller fyrkantig form och ställ in i frysen.
Hallonlager- Mixa cashewnötterna till mjöl och tillsätt sedan hallon och honung. Bre smeten över bottenlagret och ställ in i frysen.
Mandelmassa- Mixa först mandeln till mjöl och tillsätt sedan resten. Se till så smeten håller ihop annars tillsätt dadlar. Kavla ut smeten mellan bakblåtspapper så den hållet ihop. Lägg sedan mandelmassan över hallonlagret och ställ in i frysen.
Blåbärslager- Mixa först cashewnötter och tillsätt sedan blåbär och honung. Bre smeten över mandelmassan och ställ in i frysen.
Chokladlager- Smält kokosoljan över ett vattenbad. Tillsätt sedan resten av ingredienserna till kokosoljan och rör till en smet. Häll sedan chokladen över blåbärslagret.
Cashewgrädde- Börja med att mixa cashewnötterna till mjöl för att sedan tillsätta päronet och vaniljpulvret. Bre det sedan över tårtan och dekorera med bär du vill ha till.
www.healthandsweets.blogg.se
Viner vi tror du gillar
Fler recept
Knafeh med Mascarpone
Mellan Österns delikata bakverk gjord med marscapone
Kycklingklubba i ugn – Så lyckas du med perfekt tillagning
När du vill laga kycklingklubba i ugn är det viktigt att känna till rätt temperatur…
Varmrökt lax: De bästa tipsen och tillbehören för en lyxig måltid
Varmrökt lax är en favorit i många svenska hem. Den är läckert smakfull och kan…
Lammytterfilé och couscoussallad med bl a bönor, pumpa och libanesisk vildgurka samt tahinisås
Idag drar middagen litet grand åt mellanösternhållet smakmässigt och det är något vi gillar mycket.…
Melindas fröknäcke med röda linser
Gott och ”relativt” hälsosamt fröknäcke som gör sig utmärkt som substitut till kex på ostbrickan.…
Skurna lövkakor
Skurna
Päronbiskvier
Päronbiskvier
Äppeldricka
Enkelt!!!
Pizzadeg
Pizzdeg
Stenfors gjutjärnsgryta
Värde 1 499 kr
Tävla här
Stäng