ca 1/2 dl kokosfett
ca 3 msk kokossirap alt rismalt/agavesirap
ca 2 msk kakao
en nypa äkta vaniljpulver
Cashewnötter
Mandlar
Pumpakärnor
Kokosflingor
Flingsalt
1. Smält kokosfett i en kastrull på låg värme. Rör ner kokossirapen, kakao och vaniljpulver. Smaka av för önskad smak och sötma.
2. Grovhacka mandlar och cashewnötter. Blanda ner mandlar, cashewnötter, pumpakärnor och kokosflingor tills det blir en fin massa och inte så mycket flytande ”choklad” runt om. Avgör själv mängden av nötterna och fröerna/flingorna.
3. Lägg ett bakplåtspapper i en form som inte är för stor. Är smeten rinnig så behövs en form med kanter så smeten inte bara rinner isär. Bred ut allt med ett jämnt lager och toppa med lite flingsalt. Ställ in i frysen i ca 15-30 min tills smeten har stelnat. Dela i 3 x 3 cm bitar. Kan förvaras i frysen och ta fram några minuter innan servering.
Viner vi tror du gillar
Fler recept
Skurna lövkakor
Skurna
Päronbiskvier
Päronbiskvier
Äppeldricka
Enkelt!!!
Pizzadeg
Pizzdeg
Veganska skrabbelucker
Veganska munk Halva receptet blir ca 8 st
Glutenfria Kolbullar
Glutenfria
Citrondrömmar
Glutenfria skrabbelucker
Munk
Rabarbertini – vodkadrink med rabarber och citron
Mycket gott! Jag hade inte äggvita och vanlig sockerlag. En härligt rosa fördrink med mycket…