Krämig lövbiffsgratäng 4-5 portioner
1 grön paprika
1 röd paprika
15 cm purjolök
150g bacon (Hemgården om ni hittar så god bacon)
400g lövbiff
2 msk soja
2 msk kalvfond
2 klyftor vitlök
Sås:
150g färskost med vitlök och örter
150g naturell färskost
3 dl vispgrädde
1 msk vetemjöl
Salt
Vitpeppar
Gör så här:
Sätt ugnen på 225 grader.
Strimla lövbiffen tunt och lägg den i en bunke. Tillsätt soja, fond och riven vitlök, rör om så allt blandas väl och låt stå och dra en stund medan du steker grönsakerna.
Dela paprikorna i mindre bitar och hacka purjolöken. Strimla baconet och bryn grönsaker och bacon i en stekpanna med lite smör. Lägg det sedan i botten på en ugnsform.
Gör såsen, blanda ihop vitlöksost och den naturella färskosten i en kastrull, tillsätt mjöl och rör om så det inte blir några klumpar. Tillsätt grädde och låt allt bli varmt, smaka av med lite salt och vitpeppar.
Lägg lövbiffen över grönsakerna och häll till sist över såsen. Lövbiffen läggs på rå som den är, den kommer tillagas och bli riktigt fin där under såsen.
Sätt in gratängen i ugnen ca 25 minuter och servera med tex ris. Sååå galet gott!!! Testa du också;) Blir det lite över kan du spara det i kylen och sätta in gratängen på 150-175 grader dagen efter och den är lika god då.
Viner vi tror du gillar
Fler recept
Fiskgratäng med kräftstjärtar och tomatsås
Med det här receptet går det inte att misslyckas med fisken.
Knafeh med Mascarpone
Mellan Österns delikata bakverk gjord med marscapone
Kycklingklubba i ugn – Så lyckas du med perfekt tillagning
När du vill laga kycklingklubba i ugn är det viktigt att känna till rätt temperatur…
Varmrökt lax: De bästa tipsen och tillbehören för en lyxig måltid
Varmrökt lax är en favorit i många svenska hem. Den är läckert smakfull och kan…
Lammytterfilé och couscoussallad med bl a bönor, pumpa och libanesisk vildgurka samt tahinisås
Idag drar middagen litet grand åt mellanösternhållet smakmässigt och det är något vi gillar mycket.…
Melindas fröknäcke med röda linser
Gott och ”relativt” hälsosamt fröknäcke som gör sig utmärkt som substitut till kex på ostbrickan.…
Skurna lövkakor
Skurna
Päronbiskvier
Päronbiskvier
Äppeldricka
Enkelt!!!