


Stift Admont Sauvignon Blanc – En hyllning till tradition och terroir
Den 1 september lanseras Stift Admont Sauvignon Blanc i Systembolagets fasta sortiment till priset av 149 kr. Vinet är en elegant tolkning av den slovenska terroiren och bär på en rik historia som sträcker sig över tusen år tillbaka i tiden.
Sauvignon Blanc-druvorna till detta vin odlas i Štajerska, Sloveniens största vinregion, belägen i landets nordöstra del. Regionen kännetecknas av ett svalt kontinentalt klimat med varma sommardagar och svala nätter, vilket ger druvorna en lång mognadstid med både intensiva aromer och frisk syra. De böljande kullarna och varierade jordmånerna skapar perfekta förutsättningar för eleganta vita viner, och Sauvignon Blanc är en av regionens mest lysande druvor.
Stift Admont Sauvignon Blanc är ett nyanserat friskt och aromatiskt vin med inslag av solmogen passionsfrukt, päron, aprikos, honungsmelon och en pigg ton av lime. Vinet har en fin balans mellan frukt och syra och passar utmärkt till fisk, skaldjur eller lättare vegetariska rätter.
Med denna lansering fortsätter Stift Admont att förena tradition med innovation, och erbjuder en smakupplevelse som bär på både historia och framtid.
| Artikelnummer | 20172 |
|---|---|
| Pris | 149 kr |
| Storlek | 750 ml |
| Alkoholhalt | 12.5 % |
| Sockerhalt | 0.3 g/l |
| Årgång | 2024 |
| Druva | Sauvignon blanc |
| Importör | Iconic Wines |
Liknande dryck
Feldhaus Riesling Kabinett
köp 199 kr
Ruppertsberger Riesling 3L Bib
köp 198 kr
Sofia y Sebastian – Chardonnay Is Best Enjoyed with Friends
köp 99 kr
Moncaro Verdicchio dei Castelli di Jesi 3000 ml
köp 279 kr
Bread & Butter Chardonnay
köp 349 kr
Quinta do Paral
köp 129 kr
Recept till drycken
Fiskgratäng med kräftstjärtar och tomatsås
Med det här receptet går det inte att misslyckas med fisken.
Knafeh med Mascarpone
Mellan Österns delikata bakverk gjord med marscapone
Kycklingklubba i ugn – Så lyckas du med perfekt tillagning
När du vill laga kycklingklubba i ugn är det viktigt att känna till rätt temperatur…
Varmrökt lax: De bästa tipsen och tillbehören för en lyxig måltid
Varmrökt lax är en favorit i många svenska hem. Den är läckert smakfull och kan…
Lammytterfilé och couscoussallad med bl a bönor, pumpa och libanesisk vildgurka samt tahinisås
Idag drar middagen litet grand åt mellanösternhållet smakmässigt och det är något vi gillar mycket.…
Melindas fröknäcke med röda linser
Gott och ”relativt” hälsosamt fröknäcke som gör sig utmärkt som substitut till kex på ostbrickan.…