

”Det här kommer från Portugals varmare, generösare hörn och bjuder på verkligen på det man hoppas på. Frukt, rondör och en fräsch avslutning.”
Quinta do Paral 2024 – ett vin med historia och terroir
Direkt från soliga Alentejo i Portugal kommer ett vin som fångar regionens värme och själ. I glaset möts du av en nyanserad och fruktig smak med elegant fatkaraktär och generösa toner av gula äpplen, aprikos och passionsfrukt, balanserat av friska inslag av citrus, örter och subtila kryddor. Den harmoniska strukturen och fräscha syran gör det till ett mångsidigt matvin som lyfter allt från vegetariska rätter och fisk till kyckling eller fläskfilé. Serveras bäst vid 10–12 °C.
Från gamla vinstockar i Vidigueira
Den friska västvinden, nattens milda fuktighet och de rika jordarna av skiffer, granit och lera skapar perfekta förutsättningar för Vidigueiras gamla vinstockar, Vinhas Velhas. Dessa unika druvor ger viner med djup intensitet, elegans och komplexitet – ett sant uttryck för Alentejos tradition och själ.
Druvorna avstjälkades och pressades innan jäsning i temperaturkontrollerade ståltankar, och vinet har lagrats tre månader på franska ekfat för extra karaktär.
🌟 ”Det här kommer från Portugals varmare, generösare hörn och bjuder på verkligen på det man hoppas på. Frukt, rondör och en fräsch avslutning. En okomplicerad men välgjord blend med smak av stenfrukt, ananas, passionsfrukt, mandarinzest och en liten blommighet. Smaken är mjuk och fruktigt nyanserat med friskt driv som gör det lätt att matcha till mat. Drick 2025–2027.”
– Vinexperterna, Ullrika Markovits feb 2026
🌟 Fynd
– Dina Viner Professional Edition feb-26
| Artikelnummer | 1533 |
|---|---|
| Pris | 129 kr |
| Storlek | 750 ml |
| Alkoholhalt | 13 % |
| Sockerhalt | 0.3 g/l |
| Årgång | 2024 |
| Druvor | Antão Vaz, Verdelho, Vermentino |
| Importör | Iconic Wines |
Liknande dryck
Periquita White
köp 239 kr
Tenuta Le Colonne Vermentino
köp 169 kr
Galodoro Winemaker’s White
köp 219 kr
Saint Auriol Grand Blanc
köp 89 kr
Ropiteau Chardonnay Grande Réserve
köp 119 kr
Feldhaus Riesling Kabinett
köp 199 kr
Recept till drycken
Fiskgratäng med kräftstjärtar och tomatsås
Med det här receptet går det inte att misslyckas med fisken.
Knafeh med Mascarpone
Mellan Österns delikata bakverk gjord med marscapone
Kycklingklubba i ugn – Så lyckas du med perfekt tillagning
När du vill laga kycklingklubba i ugn är det viktigt att känna till rätt temperatur…
Varmrökt lax: De bästa tipsen och tillbehören för en lyxig måltid
Varmrökt lax är en favorit i många svenska hem. Den är läckert smakfull och kan…
Lammytterfilé och couscoussallad med bl a bönor, pumpa och libanesisk vildgurka samt tahinisås
Idag drar middagen litet grand åt mellanösternhållet smakmässigt och det är något vi gillar mycket.…
Melindas fröknäcke med röda linser
Gott och ”relativt” hälsosamt fröknäcke som gör sig utmärkt som substitut till kex på ostbrickan.…