Il Barone Organic Rosé är ett ekologiskt rosévin på bag-in-box från Spanien. De smakrika druvorna bakom vinet är garnacha och tempranillo som är klassiska druvor i roséviner och som odlas på den spanska högplatån. Ett rosé på box som erbjuder fruktiga, ungdomliga och friska smaker med inslag av jordgubbar, hallon och smultron. Precis så som ett rosévin ska smaka.
De uppskattade vinerna från varumärket Il Barone är framtagna i nära samarbete mellan ViniMundi och lokala vinodlare i ett antal olika vinregioner. Ambitionen är att varje vin, vare sig det är rött, vitt, rosé eller cava, ska erbjuda bästa möjliga kvalitet utan att behöva kosta mer än nödvändigt. Il Barone Organic Rosé är dessutom ekologiskt odlat, vilket innebär att druvorna till vinet är 100% obesprutade, odlade i endast naturgödslad jord och uppfyller de ekologiska kraven som gäller för vinframställningen.
Il Barone Organic Rosé är ett boxvin som fungerar bra tillsammans med mat, men fungerar även utmärkt på egen hand. Exempelvis till rätter till rätter på fisk, lättare kött eller skaldjur. Varför inte en fläskfilé med ugnsbakad klyftpotatis och en härlig sås? Eller till en fin bit stekt eller grillad lax? Servera vid cirka 8°-12° C. Il Barone, ett säkert kort och ett vin för alla tillfällen, helt enkelt.
| Artikelnummer | 74920 |
|---|---|
| Pris | 209 kr |
| Storlek | 3000 ml |
| Alkoholhalt | 11.5 % |
| Sockerhalt | 0.6 g/l |
| Årgång | 2023 |
| Druvor | Garnacha, Tempranillo |
| Importör | The Wine Team |
Liknande dryck
99 Rosas Rosé Organic
köp 225 kr
Ecologica Girasol Organic Rosé
köp 219 kr
Pazzione Rosé by Pernilla Wahlgren
köp 99 kr
Ecologica La Pluma Rosé
köp 99 kr
Il Barone Rosé 1 liter
köp 89 kr
Crazy Cat Kitten Rosé Organic
köp 209 kr
Recept till drycken
Knafeh med Mascarpone
Mellan Österns delikata bakverk gjord med marscapone
Kycklingklubba i ugn – Så lyckas du med perfekt tillagning
När du vill laga kycklingklubba i ugn är det viktigt att känna till rätt temperatur…
Varmrökt lax: De bästa tipsen och tillbehören för en lyxig måltid
Varmrökt lax är en favorit i många svenska hem. Den är läckert smakfull och kan…
Lammytterfilé och couscoussallad med bl a bönor, pumpa och libanesisk vildgurka samt tahinisås
Idag drar middagen litet grand åt mellanösternhållet smakmässigt och det är något vi gillar mycket.…
Melindas fröknäcke med röda linser
Gott och ”relativt” hälsosamt fröknäcke som gör sig utmärkt som substitut till kex på ostbrickan.…
Skurna lövkakor
Skurna