Här har vi en exklusiv årgångscrémant från Louis Bouillot – Crémant de Bourgogne Les Grands Terroirs Chenôvre, 2019. Enbart för beställning på Systembolaget.
Crémanten är en Blanc de Blanc gjord på 100% Chardonnay, och resultatet av många års erfarenhet och expertis av skickliga vinmakare som vet precis hur man skapar mousserande viner av högsta kvalitet. Crémant de Bourgogne Les Grands Terroirs Chenôvre, 2019 är elegant, fyllig och fruktig i smaken och passar perfekt till fisk- och skaldjursrätter eller som aperitif.
Druvorna till den är unika cuvéen kommer från en och samma vingård mellan Savigny-les-Beaune och Pernand-Vergelesses, några av de allra bästa vingårdslägena i Côte de Beune. Just den här vingården är även ett monopole, som betyder att det är en ägare, vilket är extremt ovanligt i Bourgogne. Den andra jäsningen skedde i flaskan, enligt den trafionella metoden för crémant och vinet har sedan fått vila i minst 48 månader på egen jästfällning.
Finns att enkelt beställa till din närmsta butik.
Artikelnummer | 57395 |
---|---|
Pris | 329 kr |
Storlek | 750 ml |
Alkoholhalt | 12 % |
Sockerhalt | 0.4 g/l |
Årgång | 2019 |
Druva | Chardonnay |
Importör | Giertz Vinimport |
Liknande dryck
Crémant de Bourgogne Grande Reserve Brut
köp 129 kr
Louis Bouillot Les Lavots Grand Terroirs, 2017
köp 329 kr
Louis Bouillot Crémant de Bourgogne Blanc de Blancs Brut
köp 229 kr
Louis Bouillot Crémant de Bourgogne Brut Millésimé 2017
köp 299 kr
Louis Bouillot Crémant de Bourgogne Brut (37,5 cl)
köp 99 kr
Louis Bouillot Crémant de Bourgogne Brut Magnum
köp 335 kr
Recept till drycken
Melindas fröknäcke med röda linser
Gott och ”relativt” hälsosamt fröknäcke som gör sig utmärkt som substitut till kex på ostbrickan.…
Skurna lövkakor
Skurna
Päronbiskvier
Päronbiskvier
Äppeldricka
Enkelt!!!
Pizzadeg
Pizzdeg
Veganska skrabbelucker
Veganska munk Halva receptet blir ca 8 st